مرکز آموزش

صفحه اصلی پورتال > مرکز آموزش > هاستینگ > سرور مجازی چیست ؟


سرور مجازی چیست ؟
(VPS (Virtual Private Server یا سرور مجازی عملکردی همانند یک سرور کاملا اختصاصی دارد. با این تفاوت که منابع سرور بطور مشترک بین سرور های مجازی قرار دارند. هزینه سرور های مجازی در مقابل سرور های اختصاصی بسیار پایین تر بوده و برای اکثر مصارف بسیار مقرون بصرفه تر از دیگر راهکارها میباشند. در واقع سرور مجازی (VPS) پاسخی به نیاز آنهایی است که میخواهند کسب و کار وب خود را کاملا مستقل و بدون هیچ واسطه راه اندازی کنند.
VPS سروری می‌باشد که بیشتر امکانات یک سرور واقعی را داراست اما حدود سخت افزاری آن بوسیله نرم افزارهای مخصوص به صورت مجازی تعیین شده است.
سرور مجازی مناسب برای کسانی می‌باشد که به یک سرور اختصاصی (Dedicated Server) جهت وب سایت یا وب سایت های خود نیازمند می‌باشند، اما توان یا توجیه اقتصادی اجاره یک سرور اختصاصی کامل را ندارند. همچنین یک سرور مجازی نسبت به یک سرور اختصاصی معادل خود در منابع سخت افزاری، به علت استفاده از سخت افزار بهتر در سرور مادر و دسترسی به منابع اضافی در سخت افزار اشتراکی دارای کارایی بهتر و بالاتری می‌باشد. همچنین برای افرادی که به هر دلیلی دانلود و آپلود بالایی (در محیط مجازی) دارند سرورهای ما بدلیل پرسرعت بودن پورت آن میزبان خوبی برای آنان خواهد بود.

سرورهای مجازی از نظر به اشتراک گذاری منابع سخت افزاری سرور اصلی به دو دسته تقسیم می شوند :

1- سرورهای مجازی با منابع سخت افزاری اشتراکی ( همانند اشتراک گذاری رم اختصاص داده شده میان چند سرور مجازی ) که اصطلاحا آنها را ( Virtual Private Server ( VPS  می نامند .
• در انفورماتیک رویای پارسیان مجازی سازی این سرورها توسط VMware ESXi 5 انجام شده و سایر منابع سرورهای مجازی ( به جز رم و CPU ) کاملا اختصاصی میباشند.
• پنل مدیریتی کاملا تحت وب (ریبوت، شات دَون، استارت و مشاهده منابع سرور) در اختیار مشتریان قرار میگیرد.

2- سرورهای مجازی با منابع سخت افزاری اختصاصی ( اختصاص دهی رم اختصاص داده شده به صورت 100% به سرور مجازی و بدون اشتراک با سایر سرورهای مجازی روی سرور ) که اصطلاحا آنها را ( Virtual Dedicated Server ( VDS  می نامند .

  • • در کلیه سرورهای مجازی ( vps یا vds ) منابع سی پی یو به صورت اشتراکی تعریف می شوند . 
  • • در انفورماتیک رویای پارسیان مجازی سازی این سرورها توسط Citrix XenServer 6.0 انجام شده و تمامی منابع سرورهای مجازی ( حتی رم اختصاص داده شده به سرور مجازی ) کاملا اختصاصی میباشند.
  • • پنل مدیریتی کاملا تحت وب (ریبوت، شات دَون، استارت و مشاهده منابع سرور) در اختیار مشتریان قرار میگیرد.

 سرورهای مجازی از نظر سیستم عاملی که بر روی آنها نصب می شود به 4 دسته زیر تقسیم می شوند :

سرورهای مجازی ویندوز ، سرورهای مجازی لینوکس ، سرورهای مجازی میکروتیک Mikrotik , سرورهای مجازی جاوا

 

برای سفارش سرورهای مجازی اختصاصی VDS و یا سرورهای مجازی اشتراکی VPS انفورماتیک رویای پارسیان « اینجا » کلیک نمائید .آیا این پاسخ مفید بود؟

افزودن به علاقه مندی ها افزودن به علاقه مندی ها    چاپ این مقاله چاپ این مقاله

خوانده شده
دامین چیست ؟ (بازدید: 10559)
نحوه ثبت DNS اختصاصی (بازدید: 3168)

زبان: